poniedziałek, 14 października 2013

Dlaczego dobrze jest popełniać błędy?


       Kiedy Samuell Beckett powiedział: „Nieważne. Spróbuj jeszcze raz. Ponieś porażkę trochę lepiej”, wyraził dość niezwykły pogląd na świat. Można by odnieść wrażenie że szczycił się klęską. Możliwe że intuicja podpowiedziała mu jednak, że nie istnieje coś takiego jak porażka, jest tylko informacja zwrotna.

  • Boję się popełniać błędy, ponieważ postrzegam rzeczywistość w kategoriach absolutnych, perfekcjonistycznych – jeden błąd i wszystko stracone. A przecież drobny błąd na pewno nie doprowadzi mnie do katastrofy. 
  • Dobrze jest popełnić błędy, ponieważ na błędach człowiek się uczy – twierdzę wręcz, że nie mogę się niczego nauczyć, jeżeli nie popełnię błędu. Nikt nie potrafi unikać błędów – pojawią się one tak czy inaczej, lepiej to zaakceptować i uczyć się na nich. 
  • Rozpoznawanie gdzie zrobiliśmy błąd, pomaga nam modyfikować zachowanie tak, żeby to, co robimy, przyniosło rzeczywistą satysfakcję – można powiedzieć, że ostatecznie błędy skutkują tym, że jesteśmy szczęśliwi, a świat wokół nas staje się lepszy. 
  • Jeżeli będziemy się bali popełniać błędy, to będziemy się czuli sparaliżowani – boimy się cokolwiek zrobić, ponieważ możemy (i niewątpliwie tak się stanie) popełnić jakiś błąd. Gdy ograniczamy ruchy i nie popełniamy błędów, działamy wbrew sobie. Im odważniej spróbujemy i więcej popełnimy błędów, tym szybciej się na nich czegoś uczymy i czerpiemy więcej radości z życia. 
  • Ludzie nie przestaną nas lubić i nikt się nie będzie na nas złościć tylko dlatego, że popełniliśmy błąd – wszyscy popełniają błędy a większość z nas czuje się nieswojo pośród ludzi „perfekcyjnych”. 
  • Tylko saper umiera, kiedy popełni błąd.
Ludzie martwią się o siebie i myślą o sobie, nie o Tobie. Zastanów się, o czym ty dzisiaj myślałeś – o tym, co robią inni, czy o tym, co Ty musisz lub chcesz zrobić? Musisz opierać swoje myśli i decyzje na swoich celach a nie na celach swoich rodziców, swoich przyjaciół czy swoich współpracowników. Nie opowiadam się tutaj za egocentryzmem. Większość z nas chce widzieć siebie w ciepłych relacjach i z innymi i chce móc im pomagać. Twoje zachowanie powinno jednak opierać się na tym, co Ty myślisz, a nie na tym, co (Twoim zdaniem) myślą o Tobie inni.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz